Wesprzyjmy ukraińskie organizacje pozarządowe! Zbieramy podpisy

23.01.2014

Grupa Zagranica w ramach solidarności z obywatelami Ukrainy zaangażowała polskie organizacje w akcję zbierania podpisów pod listem skierowanym do ukraińskich organizacji pozarządowych. W ciągu niecałych dwóch dni podpisało się już ponad 300 organizacji.

Nowa ustawa podpisana w zeszłym tygodniu przez ukraiński parlament, w rażący sposób ogranicza podstawowe prawa obywateli, a także działalność ukraińskich organizacji pozarządowych. W trakcie protestów powstałych na tle decyzji władz ukraińskich lub podczas bezpośrednich starć milicji i demonstrantów, giną kolejne osoby.

Z oburzeniem i przerażeniem obserwujemy działania władz Ukrainy skierowane przeciwko własnym obywatelom, którzy chcą prawdziwych zmian w swoim kraju. (…) Chcemy Wam przekazać słowa uznania i solidarności.” - pisze w liście solidarności Grupa Zagranica. Informacje o akcji zostały również rozpowszechnione na Ukrainie.

Na początku tygodnia Grupa Zagranica opublikowała swoje oświadczenie w sprawie wydarzeń na Ukrainie, w którym zaapelowała do polskich władz o stanowcze reakcję na ograniczanie podstawowych swobód obywatelskich na Ukrainie. Zwróciła uwagę na negatywne konsekwencje nowo podpisanej ustawy, które będą przede wszystkim „ograniczać swobodę zgromadzeń i zwolnią z odpowiedzialności organy państwowe, które użyją siły przeciwko protestującym.”

Grupa Zagranica wyraziła również niepokój w kwestiach dotyczących ograniczenia działalności ukraińskich organizacji pozarządowych. Organizacje, które będą otrzymywać wsparcie z zagranicy będą uznane za „zagranicznych agentów”, ponadto wszelkie formy zagranicznej pomocy będą skutkować utratą statusu organizacji działającej non-profit. „Intencja władz jest jasna:  zdyskredytowanie organizacji pozarządowych w oczach ukraińskiego społeczeństwa, pozbawienie ich niezależnych źródeł finansowania i uniemożliwienie współpracy z partnerami z zagranicy.”- podsumowuje Grupa Zagranica.

W obliczu powyższych wydarzeń, bardzo istotne jest okazywanie wsparcia zarówno dla ukraińskich obywateli i obywatelek, jak również dla organizacji pozarządowych. Grupa Zagranica apeluje do polskich organizacji o składanie podpisów pod wspólnym listem i tym samym wyrażania swojej solidarności.

Oświadczenie Grupy Zagranica tutaj.

List Grupy Zagranica z możliwością podpisania się tutaj.


 

reść listu w języku polskim:

Do organizacji pozarządowych Ukrainy!

Z oburzeniem i przerażeniem obserwujemy działania władz Ukrainy skierowane przeciwko własnym obywatelom, którzy chcą prawdziwych zmian w swoim kraju.

Wiemy, że macie przed sobą wiele trudnych decyzji i niełatwy czas. Władze próbują wykorzystać przeciwko Wam wieloletnie zaangażowanie organizacji pozarządowych w budowanie Ukrainy demokratycznej i otwartej na świat.

Jesteście współtwórcami lepszej Ukrainy, Ukrainy na miarę Waszych marzeń.

Chcemy Wam przekazać słowa uznania i solidarności.

Organizacje z Polski


Treść listu w języku ukraińskim:

Звернення до громадських організацій України!

З обуренням та жахом спостерігаємо за діями української влади, які направлені проти громадян своєї країни, які хочуть реальних змін у державі.

Ми знаємо, що ви маєте прийняти багато важливих рішень у цей непростий час.

Влада старається використати ваші багаторічні зусилля в побудові демократичної та відкритої світу України проти вас. Ви є співавторами кращої України, України про яку ви мріяли.

Хочемо передати вам слова підтримки та солідарності.

Польські неурядові організації

Podpisz się!