TEG 2013 – cała Polska wybiera zrównoważony styl życia

04.12.2013

Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży.

Tegoroczna, piętnasta już, edycja TEG odbywała się w dniach 16-24 listopada, pod hasłem „Wybierz zrównoważony styl życia!”. W akcję zaangażowały się różnego rodzaju instytucje edukacyjne z całej Polski. Swoje działania w ramach TEG prowadziły szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne, koła naukowe działające przy uniwersytetach i szkołach wyższych, biblioteki, organizacje pozarządowe, regionalne ośrodki debaty międzynarodowej. Grupie Zagranica – koordynującej tegoroczną edycję TEG w Polsce - zgłosiło swoje działania ok. 130 instytucji.

Akcja TEG prowadzona jest przede wszystkim z myślą o młodych ludziach. To właśnie młodzież oraz dzieci zostały zangażowane  w działania prowadzone przez szkoły. Co się działo w ramach działań szkolnych? Wystawy, konkursy plastyczne, gry (terenowe, planszowe, symulacyjne), warsztaty, pokazy filmów…  Wszystko wokół tematyki edukacji globalnej i zrównoważonego stylu życia.

Wśród wydarzeń organizowanych przez poszczególne szkoły i angażujące ich społeczność (uczniów i nauczycieli, ale także rodziców), pojawiły się również inicjatywy skierowane do szerszej grupy odbiorców, pozwalające wyjść z działaniami na zewnątrz. Taką inicjatywą była m. in. gra terenowa Fair Train, w której organizację zaangażowało się kilka szkół ze Śląska. Gra przeprowadzona została nie po raz pierwszy – to już trzecia jej edycja. Tym razem drużyny szkolne rywalizowały ze sobą na terenie Parku Śląskiego. Ciekawymi wydarzeniami były również happeningi organizowane przez młodych ludzi w przestrzeni ich miejscowości. Taki happening odbył się np. w Kępnie, gdzie młodzi ludzie wyszli na ulicę, aby informować mieszkańców swojej miejscowości o tym, skąd pochodzą towary, które kupują i uświadamiać ich, w jakich warunkach są produkowane.

W czasie TEG w szkołach odbywały się warsztaty organizowane przez organizacje pozarządowe zajmujące się edukacją globalną – np. Polską Akcję Humanitarną, Amnesty International, Chrześcijańską Służbę Charytatywną. Ale nie tylko do szkół organizacje kierowały swoje działania.  W wielu miastach organizowane były wydarzenia otwarte: spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty, pokazy filmów, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani kwestiami globalnymi.

W niektórych wydarzeniach można było wziąć udział bez wychodzenia z domu. Wystawa Brudny Zysk, przygotowana przez Fundację Centrum CSR.PL - prezentująca warunki życia i pracy w krajach globalnego Południa, czy filmy edukacyjne Instytutu Wschodnich Inicjatyw – prezentujące wyzwania rozwojowe w krajach Azji Centralnej, udostępnione zostały w internecie.

Według szacunków Grupy Zagranica odbiorcami działań w ramach TEG 2013 było ponad 23 tys. osób. Tych, którym w tym roku nie udało się zaangażować w żobchody Tygodnia Edukacji Globalnej zapraszamy do udziału w przyszłym roku. Póki co zachęcamy do zapoznania się z relacjami z tegorocznych działań – informacje o wybranych wydarzeniach można znaleźć na stronie www.teg.edu.pl.

Koordynacja Tygodnia Edukacji Globalnej jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.